Jak sterować CNC?
Obrabiarki CNC steruje się za pomocą G-kodów. Jednak w obecnych czasach nie trzeba znać na pamięć funkcji G-kodów, gdyż na obrabiarkach są zainstalowane oprogramowania, które znacznie ułatwiają pracę operatorom. Jeżeli chodzi o producenta sterowania Siemens, jest to system Sinumerik z nakładką ShopMill, która umożliwia korzystanie z cykli obróbczych, co znacznie przyspiesza pisanie programu przy maszynie.
Co to jest i do czego służy CAM?
CAM to skrót od Computer Aided Manufacturing i oznacza komputerowo wspomagane wytwarzanie. Programy CAM-owskie świetnie sprawdzają się przy skomplikowanych obróbkach dla trzech lub więcej osi i pomagają wybrać najlepsze strategie obróbcze. Korzystanie z tego oprogramowania jest bardzo przyjazne użytkownikowi i polega na załadowaniu do programu CAM bryły zaprojektowanej w oprogramowaniu CAD. Następnie wybrać należy bazy obróbcze oraz określić materiał wejściowy. Kolejno należy wskazać oprogramowaniu powierzchnie, które chce się obrobić, dobrać narzędzia i ich parametry pracy. Aby się upewnić, że nie popełniono błędu w doborze strategii obróbki ani w innej kwestii należy przeprowadzić symulacje, które z reguły dostępne są w programach CAM.
Do czego służą symulacje obróbki?
Symulacje mogą być uproszczone (detal i narzędzie) jak również dokładne (z zaprojektowanym stołem mocującym, mocowaniem oraz różnymi elementami wystającymi ponad obrys bryły obrabianego detalu). Z symulacji można odczytać przewidywany czas obróbki, oraz co chyba najważniejsze sprawdzić, czy nie dojdzie na maszynie do kolizji. Niestety kolizje na maszynach są z reguły bardzo kosztowne – kolizja powoduje awarię maszyny, co generuje koszty naprawy jak i przestojów. Programy CAM nie wykorzystują wachlarza możliwości jeśli chodzi o przeprowadzenie symulacji. Symulacje obróbcze można również przeprowadzać bezpośrednio przy maszynie np. na nakładce ShopMill jak i przy komputerze w dedykowanym oprogramowaniu np. dla sterowania Siemensa Sinutrain dla Sinumerik. Jest to oprogramowanie komputerowe, które symuluje pracę maszyny. Widok z programu jest widokiem na pulpit maszyn. W oprogramowaniu tym można napisać samodzielnie program oraz odtworzyć symulacje.